Hükümet Değişirse Ekonomi Ne Olacak?

Siyaset ve Politika üzerine fikir alışverişinde bulunuyoruz

Hükümet Değişirse Ekonomi Ne Olacak?

Mesajgönderen DoctorIsBack » 09 Ağu 2021 09:49

facebook
twitter
gplus

Bu yazıda komplo teorisi yok, sadece ekonomik öngörüler var. "Gerçekten hükümet değişirse ekonomi düzelecek mi?" sorusuna özellikle yanıt vermek istiyorum. Baştan söyleyeyim kendi siyasi görüşümü katmadan işin sadece ekonomik boyutunu anlatacağım. Yani ne iktidar, ne de muhalefet yanlısı olacağım. Bilim ve rakamlara odaklanmayı tercih ederim.

Anketlerde mevcut hükümet oy kaybederken, muhalefet 2023 seçimlerinde avantajlı görünüyor. Peki gerçekten muhalefet bu ekonomiyi toplayabilir mi ve nasıl? Önce şu anki ekonomik sorunun teşhisini yapalım, adını koyalım: Hiperenflasyon.

Enflasyon şu an %44-45 civarında. TÜİK ve TCMB esas enflasyonu %17.21 gösterse de bu gerçekçi değil. Zaten markete gittiğinizde bile anlarsınız geçen seneki fiyatlarla karşılaştırın aldığınız ürünleri. Üretici Fiyat Endeksi'ne, yani ÜFE'ye bakalım. ÜFE şu an %44.92 ve bu da TÜİK'in açıkladığı bir veri. Buna itirazım yok, bu sayı tamamen doğru.

Gelelim bu sorunun çözümüne: Faiz arttırmak. Kapitalizmde enflasyonun önüne daha çok üretim yaparak geçemezsiniz, hatta beslersiniz enflasyonu. Çünkü tüketim, üretimden her zaman daha hızlı olur. Bu durumu faiz arttırmadan çözmek mümkün değil. Maaşlara zam yaparsanız enflasyonu beslersiniz, üretimi arttırırsanız doğal olarak tüketim daha çok artar ve yurtdışına TL çıkışı daha fazla olur dolayısıyla yine enflasyon ortaya çıkar, faiz düşürseniz krediler bol bol alınır ve bu da TL arzının artması demek ki yine enflasyonu besler. Gördüğünüz üzere ne ihracat, ne istihdam, ne de üretim enflasyonla mücadele edebilir. Çünkü tüketim üretimden her zaman öndedir.

Düzgün ve güvenilir bir iş bulsanız ev, araba kredisi alıp daha kazanmadığınız parayı harcamış olacaksınız. O para da size bankalardan ve başta TCMB'den geliyor. Etrafınızda kaç kişi kredi çekmeden bir şeyler alıyor? Sadece para biriktirerek bir şeyler alan kaç insan var? Bu mümkün değil. Faizin enflasyondan düşük olduğu noktada herkes kredi alır. Nitekim 10 senedir böyle de oluyor. Yani çare faiz.

Peki gelelim faizin yan etkilerine. Yüksek faiz demek kredi çekememek demek, değişken faizli kredi aldıysanız battınız demek. Şu an enflasyon %44 ve faizin de en az %44 olması gerekiyor. Peki böyle bir şey yaparsak nasıl bir durumla karşılaşacağız? Öncelikle hangimiz %44 faiz oranı olan krediler almak isteriz? Hiçbirimiz. Kredi olayı biter, dolayısıyla yeni evi, arabayı unutun. İşinizi kredi çekerek büyütmeyi unutun, harcamaları mecbur kısın. E bunun sonucunda ne oldu? Büyüme durdu ve hatta ekonomi küçülmeye başladı.

Hoş, hiperenflasyon da küçülmeye sebep oluyor. Ama o da apayrı, uzun bir hikaye. Oraya hiç girmeyeyim ama şunu söyleyeyim: Türkiye'nin ekonomisi büyüme olarak zirveyi 2013'te gördü ve o tarihten beri düşüyor. Şu an ki gayrisafi milli hasılamız 2009-2010 yılıyla aynı seviyede. Bu da hiperenflasyonun bir süre sonra büyümeyi baltalamasından geliyor. Bu bahsettiğim istatistiklerin hepsinin doğruluğunu araştırıp tespit edebilirsiniz.

Uzun lafın kısası ekonomik sorun belli, reçetesi de belli. İşte bu acı reçete. Faiz arttırmak. Bunu kanser olmak gibi düşünün. Kemoterapi kansere karşı etkili olsa da bünye için çok ağır ve zararlı bir tedavi. İşte enflasyon kanser, faiz kemoterapi. Ama tedaviyi de reddederseniz iyileşemezsiniz.

Pekala gelelim muhalefete, onlar ne yapacak? Faiz arttırmak zorundalar TL'nin değerini arttırmak için. Aynı Ecevit'in 2001'de yaptığı gibi. O tabii daha ağır bir krizdi çünkü enflasyon %44 değil, %100'e yakındı. Dolayısıyla faizi de %100 civarında oldu. O yüzden esnaf pek sevmez Ecevit'i. Çünkü esnaf genelde değişken faiz ile borçlanır. Yine esnafın CHP'den soğuyacağını düşünüyorum eğer CHP kazanırsa. Şu an CHP bu durumu çaktırmamaya çalışıyor, gönül kazanmaya çalışıyor ama CHP gelse bile bizi 1-2 yıllık kriz bekliyor. Bu CHP'nin suçu değil tabii, yazın yediğimiz hurmaların tırmalayarak çıkma durumu bu. CHP faiz arttırmaz ise aynı AKP gibi doların yükselişine seyirci kalır, enflasyon artar. Esnafı karşısına almamış olur ama bu sefer de TL ile maaş alan insanların alım gücünün düşmesine sebep olur. Tıpkı 10 senedir olduğu gibi. Yani CHP hükümeti kazanırsa mutlaka bir kesimin canını yakmak zorunda. Tabii bu 1-2 yıllık bir süreç. Sonrasında düzelecektir ama o 1-2 yıl ekonomik olarak kan gövdeyi götürecek tabiri caizse. Ecevit'in maruz kaldığı tepkilere CHP'de maruz kalacak, ya da AKP'den kalan hiçbir sorunu çözemeyip mevcut sisteme dokunmayacak.
I make my own luck.
Kullanıcı avatarı
DoctorIsBack

Re: Hükümet Değişirse Ekonomi Ne Olacak?

Mesajgönderen kerimkucuk95 » 08 Eyl 2021 18:46

facebook
twitter
gplus

Ekonomi İyi Olacak

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
kerimkucuk95

Mesajgönderen DoctorIsBack » 10 Eki 2021 12:45

facebook
twitter
gplus

kerimkucuk95 yazdı:Ekonomi İyi Olacak

Dunyanin en yuzeysel adami olabilirsin.
I make my own luck.
Kullanıcı avatarı
DoctorIsBack

Mesajgönderen Sahra » 10 Kas 2021 02:06

facebook
twitter
gplus

DoctorIsBack yazdı:

:lol: Kerim, Doktor'un paylaşımlarının altına yazmaya devam et lütfen. Çok eğleniyorum :lol:
8 yıl deistlikten sonra 19 sistemiyle Müslüman oldu. Ayrıntılı bilgi için: http://tanrininkodu.blogspot.com/2018/0 ... du-19.html
Kullanıcı avatarı
Sahra

Mesajgönderen DoctorIsBack » 18 Kas 2021 16:08

facebook
twitter
gplus

Sahra yazdı:
DoctorIsBack yazdı:

:lol: Kerim, Doktor'un paylaşımlarının altına yazmaya devam et lütfen. Çok eğleniyorum :lol:

Sen de az degilsin Sahra :twisted:
I make my own luck.
Kullanıcı avatarı
DoctorIsBack

Mesajgönderen Sahra » 18 Kas 2021 16:42

facebook
twitter
gplus

:lol:
8 yıl deistlikten sonra 19 sistemiyle Müslüman oldu. Ayrıntılı bilgi için: http://tanrininkodu.blogspot.com/2018/0 ... du-19.html
Kullanıcı avatarı
Sahra

Dön Siyaset Politika