Türk Tank birlikleri Suriye'ye girdi! / Fırat Kalkanı

Siyaset ve Politika üzerine fikir alışverişinde bulunuyoruz

Türk Tank birlikleri Suriye'ye girdi! / Fırat Kalkanı

Mesajgönderen Yowzah Anakata » 24 Ağu 2016 19:42

facebook
twitter
gplus

Resim

Türk Silahlı Kuvvetleri ve Koalisyon Hava Kuvvetleri tarafından Suriye’nin Halep kentine bağlı Cerablus bölgesinin terör örgütü IŞİD’ten temizlenmesi amacıyla askeri harekât başlatıldı. Düğmeye saat 04.00 civarında basıldı. Askeri harekat nedeniyle Gaziantep Valiliği’nce bazı yerler, Özel Güvenlikli Bölge ilan edildi. Önce TSK’ya ait obüsler IŞİD hedeflerine atış yaptı, sonrasında koalisyon uçakları IŞİD’i bombaladı. Saat 10:30 sıralarında ise tank birlikleri sınırı geçmeye başladı. Tankların gidişi sırasında zaman zaman önüne engel olarak çıkması muhtemel alanlar da top atışlarıyla ateş altına alındı.

Resim

Türk silahlı Kuvvetleri’nin IŞİD kontrolündeki Cerablus’a başlattığı harekatta top, roketatar ve uçaklarla yapılan bombardıman devam ederken, saat 10.30 sıralarında sınırın sıfır noktasında bekleyen tanklar, oluşturulan geçiş noktalarına yöneldi ve Suriye topraklarına girmeye başladı.

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Cerablus’taki IŞİD hedeflerinin temizlenmesine yönelik yapılan harekata ‘Fırat Kalkanı’ adı verildiği duyuruldu.

Resim

294 ATIŞ YAPILDI
Saat 04.00’te başlayan harekat ardından saat 10.30’a kadar Cerablus’taki 81 IŞİD hedefi topçu birlikleri ve çok namlulu roketatarlarla ateş altına alındı. Operasyonun ilk 6 saatinde 294 atışın yapıldığı bölgeye yönelik atışlar sürüyor.

Resim

2 F-16 SÜREKLİ HAVADA
Saat 06.08’den itibaren başlayan hava harekatında 12 hedefin tam isabetle vurulduğu, 2 F-16’nın ise anlık tespitlerin vurulması için sürekli havada olduğu kaydedildi.

Resim

TANKLARIN PEŞİNDEN ÖSO GİTTİ
Tankların peşinden de üzerlerine uçaksavar yerleştirilen kamyonetlere binen Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçleri ilerledi. Atış yaparak ilerleyen tanklarla Cerablus’a giren ÖSO güçleri kenti IŞİD’den temizlemek için operasyonları başlattı. Öğle saatlerinden itibaren Cerablus’ta patlama sesleri artarken, hedef alınan IŞİD mevzilerinden yoğun duman yükseliyor.

Resim

TSK: TÜM KOMUTA KADEMESİ HAREKATIN BAŞINDA
Askeri kaynaklardan yapılan açıklamada “Harekatın başlangıcından itibaren Genelkurmay Karargahındaki Silahlı Kuvvetler Komuta Harekat Merkezinde (Gnkur.Bşk, IInci Bşk. ve J. Başkanları) ve Kuvvet k.lıkları Harekat Merkezlerinde tüm komuta kademesi (Kuvvet K.ları ve karargahın tümü) harekatı yönetmek ve izlemek üzere hazır bulunuyor” denildi.

Resim

KÖYLER IŞİD’İN ELİNDEN ALINIYOR
Cerablus’a düzenlenen Fırat Kalkanı operasyonunda, ÖSO güçleri ilk olarak saat 13:15’de Keklice’yi ele geçirdi. Saat 14:15’de ise Kıvırcık köyü IŞİD’in elinden alındı. Saatler 14:45’i gösterdiğinde ise Suriyeli muhaliflerin eline geçen köy sayısı 4′ e yükseldi. Keklice ile Kıvırcık Karakuyu köylerinin ardından Elvaniye ve Güğüncük köyleri de ÖSO’nun denetimine geçti. 46 IŞİD’li teröristin de öldürüldüğü açıklandı.

Resim

ÖSO CERABLUS’A GİRDİ
Reuters saat 17.30 civarında ÖSO’nun Cerablus’a girdiğini bildirdi.Silahlı Feylak eş Şam grubuna mensup adının açıklanmasını istemeyen bir komutan İslam Devleti militanlarının büyük bölümünün Cerablus’u terk ettiğini, bazılarının ise teslim olduğunu söyledi.
Başka bir muhalif komutan ise kentin yarısının Türkiye destekli grupların elinde olduğunu söyledi.
Feylak eş Şam komutanı, “DAEŞ militanları Cerablus çevresindeki bazı köylerden güneydeki el Bab kentine doğru geri çekildi” dedi.

Resim

RAKAMLARLA IŞİD SALDIRILARI
Askeri kaynaklar, 9 Ocak 2016 tarihinden bugüne kadar Gaziantep/Kilis-Suriye hattında bulunan yerleşim yerleri hudut karakollarına yönelik IŞİD’in 57 Havan, 79 KATYUŞA ve ‘2 adet tanksavar güdümlü mermisi attığını ifade ettiler.
Bu IŞİD saldırıları sonucunda 21 vatandaşın hayatını kaybettiğini, 74 kişinin ise yaralandığını kaydeden kaynaklar, IŞİD saldırılarının 19 Ağustos tarihinden itibaren de yine arttığına dikkat çektiler.
Buna göre, 19 Ağustos 2016 tarihinden bugüne kadar IŞİD tarafından 23 havan ve 2 Katyuşa mermisi Türkiye’ye atıldı.
TSK da, yaşanmaz hale gelen Karkamış bölgesinde durumu düzeltmek için Fırat Kalkanı operasyonuna başladı.

Resim

BANTLARIN SIRRI
ÖSO birlikleri sınırı geçen TSK tanklarını yolda karşıladı. Askerlerin kollarında yer alan ‘kırmızı’ ve ‘mavi’ bantlar da dikkat çekti. ‘Kırmızı’ bantları ÖSO içindeki Arap kökenli muhaliflerin, ‘mavi’ bantları ise Türkmen birliklerine mensup olanların taktığı öğrenildi.

**********************************

Resim

OPERASYONUN AMACI NE?
Fırat Kalkanı operasyonunun amacı, Türkiye’nin Suriye sınırını boydan boya “terörist unsurlardan” temizlemek. Bu çerçevede ilk hedef IŞİD. Ancak IŞİD tek hedef değil; AKP Hükümetinin “PKK’nın uzantısı terör örgütü” ilan ettiği YPG-PYD unsurları da “terörist” tarifine giriyorlar.

Resim

TSK’YA AİT KAÇ TANK SURİYE’YE GİRDİ?
Bölge kaynaklarına göre, sınırı geçen tank sayısı 15 kadar. Bir o kadar da, yani 15 tane de zırhlı personel taşıyıcının sınırı geçtiği ifade ediliyor.

Resim

MEHMETÇİK SURİYE’DE NE YAPACAK?
Zırhlı Personel Taşıyıcılar ile Suriye’ye giren mehmetçik sayısı 150 ila 200 civarında. Bunlar istihkam ve muhabere bölükleri. Görevleri ise, IŞİD’in sınırda mayınladığı alanların temizlenmesi, bölgenin bombanın tuzaklardan arındırılması.

OPERASYON SADECE CERABLUS’LA MI SINIRLI?
Fırat Kalkanı operasyonunun başlama noktası Cerablus. Ancak operasyonun daha geniş kapsamlı olduğu ifade ediliyor. Bu çerçevede, Mare’den Cerablus’a kadar olan 70 kilometrelik sınır alanının Suriye tarafının “terörist unsurlardan arındırılmasından” bahsediliyor. Mehmetçik, destek görevi yaparak, 70 kilometrelik bu alanın Türkiye destekli Özgür Suriye Ordusu’nun kontrolüne geçmesine yardımcı olacak.

MEHMETÇİK SURİYE’DE NE KADAR KALACAK?
Ankara’daki hükümet yetkilileri, bu konuda herhangi bir süre telafuz etmekten kaçınıyorlar. “Sınır terör unsurlarından arındırılana kadar” gibi ucu açık ifadeler kullanmayı tercih ediyorlar.

KAÇ ÖSO SAVAŞÇISI OPERASYONA KATILIYOR?
Fırat Kalkanı operasyonunun planlanması aşamasında Cerablus bölgesinde 3 bin kadar Özgür Suriye Ordusu savaşçısı bulunuyordu. Ancak operasyon kararı alındıktan sonra, Türkiye üzerinden bölgeye 2 bin kadar daha ÖSO unsurunun geçmesi sağlandı. Böylece ÖSO savaşçılarının sayısı 5 bine ulaştı.

**********************************

SURİYE'DEN İLK TEPKİ
Dışişleri’nden yapılan açıklamada, tankların sınırı geçmesi Suriye’nin egemenlik haklarının ihlali anlamına geldiği belirtilerek kınandı.
Suriye devlet televizyonundan yapılan açıklamada Suriye sınırları içinde yapılacak herhangi bir terörle mücadele operasyonunun Şam ile eşgüdüm içinde düzenlenmesi gerektiği belirtildi.
Açıklamada, Ankara’ya, IŞİD’i temizleyip yerine “başka terörist grupları” yerleştirmek için operasyon yaptığı suçlaması yöneltildi.
“Başka terörist gruplar” ifadesiyle Suriye’de Beşar Esad rejimine karşı silahlı mücadele yürüten unsurlar kastediliyor.

Resim

Kaynak: Sozcu.com.tr
Kullanıcı avatarı
Yowzah Anakata
 
Mesajlar: 4807
Kayıt: 13 Tem 2013 00:15
Konum: /**/

Re: Türk Tank birlikleri Suriye'ye girdi! / Fırat Kalkanı

Mesajgönderen Sahra » 24 Ağu 2016 22:29

facebook
twitter
gplus

İki günümüz huzurlu geçmicek mi bizim? Tüm ülkeler böyle mi ya? :twisted:
8 yıl deistlikten sonra 19 sistemiyle Müslüman oldu. Ayrıntılı bilgi için: http://tanrininkodu.blogspot.com/2018/0 ... du-19.html
Kullanıcı avatarı
Sahra
 
Mesajlar: 11003
Kayıt: 11 Tem 2013 11:09

Re: Türk Tank birlikleri Suriye'ye girdi! / Fırat Kalkanı

Mesajgönderen deardeer » 24 Ağu 2016 23:47

facebook
twitter
gplus

Zaten kumarda herseyini kaybeden adama donduk. Daha ne kaybedecegiz?
Call me your Deer God ¥
Kullanıcı avatarı
deardeer
 
Mesajlar: 65
Kayıt: 23 Ağu 2016 20:57

Re: Türk Tank birlikleri Suriye'ye girdi! / Fırat Kalkanı

Mesajgönderen Aschille » 24 Ağu 2016 23:51

facebook
twitter
gplus

PYD sözcüsü desteklemiyorsa doğru yoldayız, devam.

Şaka bir yana bence gerekli, hatta geç kalınmış bir harekattı. Hayırlara vesile olsun.
Kullanıcı avatarı
Aschille
 
Mesajlar: 1159
Kayıt: 15 Tem 2013 15:12

Re: Türk Tank birlikleri Suriye'ye girdi! / Fırat Kalkanı

Mesajgönderen Yowzah Anakata » 25 Ağu 2016 00:16

facebook
twitter
gplus

Bende katılıyorum, yerinde bi operasyon. Pyd'nin kantonları birleştirmesine izin verilmemeli. Özellikle akdenize ulaşması kesinlikle engellenmeli.

Son açıklamalara göre pyd, fırat'ın doğusuna çekilme kararı almış.
Kullanıcı avatarı
Yowzah Anakata
 
Mesajlar: 4807
Kayıt: 13 Tem 2013 00:15
Konum: /**/

...

Mesajgönderen -Skywalker- » 25 Ağu 2016 20:58

facebook
twitter
gplus

...
En son -Skywalker- tarafından 27 May 2017 21:48 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
-Skywalker-
 
Mesajlar: 61
Kayıt: 16 Kas 2014 00:04

Re: Türk Tank birlikleri Suriye'ye girdi! / Fırat Kalkanı

Mesajgönderen bir adem » 02 Eyl 2016 13:12

facebook
twitter
gplus

bu harekata kadarki dış politikamızla pek benzer bir yanı yok, suriye politkamızda belki de şu güne kadarki tek mantıklı hareket bu.
hududunu ahududu bahçesi yaptım, geçişte tatlı yedim, kaçışta çite çarptım.
hz. kierkegaard (k.s) nin yolu üzere inşeallah

BİRRUH BİDDEM NEFDİK YA ADEM

olum engelleyin geçin ne uğraşıyonuz :D
bir adem
 
Mesajlar: 2015
Kayıt: 20 Mar 2014 20:36

...

Mesajgönderen -Skywalker- » 03 Eyl 2016 17:28

facebook
twitter
gplus

...
En son -Skywalker- tarafından 27 May 2017 21:48 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
-Skywalker-
 
Mesajlar: 61
Kayıt: 16 Kas 2014 00:04

Re: Türk Tank birlikleri Suriye'ye girdi! / Fırat Kalkanı

Mesajgönderen suskunman » 16 Eki 2016 19:45

facebook
twitter
gplus

Sahra yazdı:İki günümüz huzurlu geçmicek mi bizim? Tüm ülkeler böyle mi ya? :twisted:


Sana mecburum, bilemezsin
Adını mıh gibi aklımda tutuyorum
Büyüdükçe büyüyor gözlerim
Sana mecburum bilemezsin
suskunman
 
Mesajlar: 11
Kayıt: 16 Eki 2016 15:28

...

Mesajgönderen -Skywalker- » 22 Eki 2016 21:57

facebook
twitter
gplus

...
En son -Skywalker- tarafından 27 May 2017 21:48 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
-Skywalker-
 
Mesajlar: 61
Kayıt: 16 Kas 2014 00:04


Dön Siyaset Politika