"Kürdistan?"

Siyaset ve Politika üzerine fikir alışverişinde bulunuyoruz

"Kürdistan?"

Mesajgönderen Broker » 06 Eki 2017 00:58

facebook
twitter
gplus

Ya, "Kürdistan" kardeşim. Sen 20 Mart 2003'te ABD Irak'a girerken söz ver, bu yolda ABD ile beraber olacağını dile getir, sonra yan çiz. ABD'ye Irak'ın kuzeyinde bir cephe lazımdı ama o tarihte. Cepheyi açtı tabii, açmaz olur mu hiç? Açtı da kiminle beraber açtı? Kürtlerle kardeşim. Sen ABD'ye söz verip tutmadın ya, adamlar o gün senin dengesiz bir politikacı olduğunu çözdü. Tabii bu dengesizliklerden biri de AB Müzakereleri meselesi. Ne kadar rezil ve aşağılayıcıydı. Bunu zafer gibi anlattınız, her zamanki gibi tribünlere oynadınız, yazık... Neyse, bu başka bir mesele.

ABD, Türkiye sözünden dönünce kuzey cephesini Kürtlerle açmak zorunda kaldı. İşte o dönemde ABD, gerçek anlamda Kürtlerle yakınlaştı. Kürtlerde 2003'ten sonra bu yardımlarının karşılığı olarak Kuzey Irak bölgesini elde etti. Özerkliği böyle elde ettiler, yakında devlet olacaklar. Kimin eseridir bu? Amerika'nın mı, yoksa ABD'ye verdiği sözü tutmayan Türkiye Hükumetinin mi? Basit sorular tabii bunlar. Ağzını açtığı her an yeni bir kriz oluşturan kim yıllardır iyi biliyoruz, bu da o şahsın eseridir.

Suriye'de iç savaş çıktığında ABD hemen IŞİD'e karşı bir koalisyon kurmanın peşindeydi. Koalisyona çok geç katılan ülke ise Türkiye'ydi. Aksine, Türkiye uzun bir süre IŞİD'i terör örgütü olarak kabul bile etmedi. Hatta o sıralar hükumetin bu terör örgütü ile arasında bir yardımlaşma olduğu iddiaları ortaya atıldı. Doğal olarak, tüm bunlardan sonra ABD ve AB'nin Türkiye ile arası iyice açıldı, yetmedi bir de Rus uçağı düşürüldü. Tabii sonra af üzerine af diledik, ne isterlerse verdik. Dengesiz ve riskli oynayan Türkiye, itibarını yitirdi, üstelik dolar bir kaç yılda 3 - 3,50 seviyesini gördü, yabancı yatırımcılar çekindi, ekonomi zora girdi. Yani anlayacağınız bu işler "faiz düşürün" demekle olmuyor, bu seviyeye düşülmek için resmen çaba sarf edildi. İşin en acı kısmı ise, devlet, halkının evinde sakladığı dövizine, altınına muhtaç hale geldi...

Bir toparlayacak olursak, ABD, kesinlikle suçsuz değildir. Ortada bariz oyunlar ve suçlar var, buna hiç şüphe yok ama göz ardı etmemek gerekir ki Türkiye bunları yaşamak için elinden geleni ardına koymadı. Bir Türkiye düşünün ki, zamanında tüm dünyayı karşısına alıp Kıbrıs Harekatını başarıyla tamamlamış ve hiçbir ülkenin baskısına boyun eğmemiş. İşte o Türkiye, bugün uluslararası arenada ne kadar itibarsızdır bir bakın, yazık...

Sen böyle bir mentaliteyle gidersen, daha çok "oyunlara" gelirsin. Bırak kardeşim, rezil oldun zaten. Yetmedi, bizi de rezil ettin. Madem "oyun" bunlar, belli ki sen bu oyunu oynayamıyorsun. Sen git kardeşim, in o koltuktan. Bu "oyunları" oynayabilen, kurt bir politikacı gelsin.
"Çatışma ne kadar büyük olursa, zafer de bir o kadar büyük olur."

- George WASHINGTON -
Kullanıcı avatarı
Broker
 
Mesajlar: 39
Kayıt: 29 Tem 2017 20:27
Konum: İzmir, Bayraklı

Dön Siyaset Politika
cron