solun acınası hali

Siyaset ve Politika üzerine fikir alışverişinde bulunuyoruz

solun acınası hali

Mesajgönderen can » 26 Tem 2013 18:23

facebook
twitter
gplus

Trt ye bir hadsiz şerefsizi çıkarıp boş boş konuşturdular bütün solcular ayağa kalkıp olayı abarta abarta işi yolundan ( her zaman ki gibi) saptırdılar. Bu kadar aciz bu kadar basit oyunlara nasıl gaza gele biliyor bu düşünceye sahip insanla anlamak gerçekten güç.

sözde kadın toptan yasaklanması için adım atıyormuş akp... gerçekten boş insanlar
Geçmiyor sıcak yaz günleri, Çok özledim YEŞİL-KIRMIZI tribünleri !
Kullanıcı avatarı
can

Re: solun acınası hali

Mesajgönderen Erhan Sandıkçı » 26 Tem 2013 19:18

facebook
twitter
gplus

"Solun acınası hâli"... Katılırım bu başlığa. Ama başlığın altında yazılanlara değil.

Memlekette hâlâ komünizmi bitirmeye çalışan, soğuk savaş döneminden çıkamamış, sosyalistleri eleştireceğim diye bölücü AKP'yi kutsayan kimi ülkücülerin/milliyetçilerin hâli çok daha acınasıdır.

Türkiye'de Komünizmin gücünün ne kadar olduğu, 80 parçaya bölünüp üniversitelerde bildiri dağıtanların ülkeyi yönlendirmekten ne kadar uzakta olduğu ortada değil mi?

Ya devletin her alanını işgâl eden ve ABD ile PKK'nın desteğini arkasına alan AKP-Fetullah ikilisinin gücü iyice görünmüyor mu? Sen zaten ölmüş olan komünizmi bitirmeye çalışıncaya kadar öbür tarafta herifler PKK ile el ele verip ülkeyi bölüyor...
Kullanıcı avatarı
Erhan Sandıkçı

Mesajgönderen samtik » 26 Tem 2013 19:31

facebook
twitter
gplus

Erhan Sandıkçı yazdı:"Solun acınası hâli"... Katılırım bu başlığa. Ama başlığın altında yazılanlara değil.

Memlekette hâlâ komünizmi bitirmeye çalışan, soğuk savaş döneminden çıkamamış, sosyalistleri eleştireceğim diye bölücü AKP'yi kutsayan kimi ülkücülerin/milliyetçilerin hâli çok daha acınasıdır.

Türkiye'de Komünizmin gücünün ne kadar olduğu, 80 parçaya bölünüp üniversitelerde bildiri dağıtanların ülkeyi yönlendirmekten ne kadar uzakta olduğu ortada değil mi?

Ya devletin her alanını işgâl eden ve ABD ile PKK'nın desteğini arkasına alan AKP-Fetullah ikilisinin gücü iyice görünmüyor mu? Sen zaten ölmüş olan komünizmi bitirmeye çalışıncaya kadar öbür tarafta herifler PKK ile el ele verip ülkeyi bölüyor...

Türk toplumu ve komünizm kavramı yan yana bile eğreti duran kelimeler.
Olacak şey var olmayacak şey var.
Öyle bir anlatıyorsun ki sanki 80 parça olan Türk komünizmi bir araya gelse ülkeyi yönlendirebilecek güce sahip olacak.
Kusura bakmayın ama tez-antitez bağlamında büyük oyunun parçası olarak "icat" edilmiş komünizmi savunmak yada tarafı olmak çok ilginç geliyor bana.
Elbette saygı duyuyorum ama anlamakta çok zorluk çekiyorum.
Bu forumda deist var, ateist var (uc örnekler olduğu için söylüyorum, karşılaştırma değil) onları bir nebze anlıyorum ama komünizm...
AT
Kullanıcı avatarı
samtik

Mesajgönderen ceci » 26 Tem 2013 19:50

facebook
twitter
gplus

Memlekette sol acinasi bir halde değildir, soylemleri ve idealleri günümüz türkiyesi ile bagdasmakta bir takım sorunlar vuku buluyor. Kendilerini sol olarak addeden bir çok kisi ve zumreler, kusura bakmayın ama sol idealizmi sadece seçim zamanlarında chp ye oy vermek, mutedeyyin kişilere karşı hoş duygular beslememek, seküler dünya ideasi hulyasinda olmak gibi bir takım mesnetsiz düşüncelere sahip oldukları için gerekli sıçramayı ve büyümeyi bir türlü gerceklestiremiyorlar. Günümüzde kendini sol cenahin yılmaz bir savunucusu sanan kişi aslinda 80 öncesi sol konjukuru iyi okumali, üzülerek söylüyorum ki, günümüz türkiye solu ıslam ile husumetine son vermeli ve gerçek manada sol düşünce yapısına sahip olmalılar diye düşünüyorum.. oluşabilecek bu durum hem memleket için hem de sol cenah için en iyisidir..
Resim
Kullanıcı avatarı
ceci

Mesajgönderen Anti » 27 Tem 2013 03:14

facebook
twitter
gplus

Erhan Sandıkçı yazdı:Memlekette hâlâ komünizmi bitirmeye çalışan, soğuk savaş döneminden çıkamamış, sosyalistleri eleştireceğim diye bölücü AKP'yi kutsayan kimi ülkücülerin/milliyetçilerin hâli çok daha acınasıdır.
Dediklerinizde doğruluk payı olduğu aşikâr.
Özellikle Gezi Parkı direnişinin Konya ayağındaki bir eylemde, direnişçilere yönelik atılan "Konya'da komünist istemiyoruz." sloganı bu durumu örneklendiriyor.
Ama bu sloganın içini de oymamız gerekiyor.
Şöyle ki, bu sloganı atanlar milliyetçi cehah mıydı yoksa mukaddesatçı cenah mı?
Milliyetçiler, özellikle MHP'liler, Bahçeli'nin tüm ikazlarına rağmen meydanlardaki yerlerini aldılar ve direnişin en ön saflarında yer aldılar.
Bana kimse MHP kitlesi ile sola yatkın direnişçilerin karşı karşıya geldiği anlardan örnek gösteremez, olmadı çünkü.
Hâlbuki Bahçeli ülkücü kitleyi pasifize etmiş ve sokaktan çekmişti, süreç boyunca yapmış olduğu tüm uyarılara rağmen meydanlarda aslan gibi direnen milliyetçilere söz geçirememişti.
Peki bu Konya'daki Soğuk Savaş artığı sloganı atanlar kimlerdi?
Cevabı çok basit, MHP'nin "devletçi" yapısından sıyrılarak "sivil toplumcu" bir mantalite ile ortaya çıkan ve bünyesinde hem milliyetçiliği hem de muhafazakârlığı barındıran BBP kitlesi.
Milliyetçilik ve muhafazakârlık yakın süreç içerisinde birbirinden öylesine ayrılacak ki bir daha dağılan bu taşları toplamak mümkün olmayacak.
BBP'nin milliyetçi kimliğini bir kenara bırakarak AKP güdümüne, yani muhafazakâr yapıya bürünmesinin altında da bu taraf olma gereksinimi yatıyor.
Özellikle 2015 yılında, Ermeni tezlerinin alevlenmesi ile beraber bu taraf olma gereksinimleri kendini daha da hissettirecek.
AKP'nin izleyeceği politika, Türk siyasi yaşantısının da gidişatını belirler.
Tabi öncelikle seneye gerçekleşecek olan seçimler var.
Onlar da ilk adım mahiyetinde olacaklar...
Kullanıcı avatarı
Anti

Mesajgönderen samtik » 27 Tem 2013 03:29

facebook
twitter
gplus

Anti yazdı:
Erhan Sandıkçı yazdı:Memlekette hâlâ komünizmi bitirmeye çalışan, soğuk savaş döneminden çıkamamış, sosyalistleri eleştireceğim diye bölücü AKP'yi kutsayan kimi ülkücülerin/milliyetçilerin hâli çok daha acınasıdır.
Dediklerinizde doğruluk payı olduğu aşikâr.
Özellikle Gezi Parkı direnişinin Konya ayağındaki bir eylemde, direnişçilere yönelik atılan "Konya'da komünist istemiyoruz." sloganı bu durumu örneklendiriyor.
Ama bu sloganın içini de oymamız gerekiyor.
Şöyle ki, bu sloganı atanlar milliyetçi cehah mıydı yoksa mukaddesatçı cenah mı?
Milliyetçiler, özellikle MHP'liler, Bahçeli'nin tüm ikazlarına rağmen meydanlardaki yerlerini aldılar ve direnişin en ön saflarında yer aldılar.
Bana kimse MHP kitlesi ile sola yatkın direnişçilerin karşı karşıya geldiği anlardan örnek gösteremez, olmadı çünkü.
Hâlbuki Bahçeli ülkücü kitleyi pasifize etmiş ve sokaktan çekmişti, süreç boyunca yapmış olduğu tüm uyarılara rağmen meydanlarda aslan gibi direnen milliyetçilere söz geçirememişti.
Peki bu Konya'daki Soğuk Savaş artığı sloganı atanlar kimlerdi?
Cevabı çok basit, MHP'nin "devletçi" yapısından sıyrılarak "sivil toplumcu" bir mantalite ile ortaya çıkan ve bünyesinde hem milliyetçiliği hem de muhafazakârlığı barındıran BBP kitlesi.
Milliyetçilik ve muhafazakârlık yakın süreç içerisinde birbirinden öylesine ayrılacak ki bir daha dağılan bu taşları toplamak mümkün olmayacak.
BBP'nin milliyetçi kimliğini bir kenara bırakarak AKP güdümüne, yani muhafazakâr yapıya bürünmesinin altında da bu taraf olma gereksinimi yatıyor.
Özellikle 2015 yılında, Ermeni tezlerinin alevlenmesi ile beraber bu taraf olma gereksinimleri kendini daha da hissettirecek.
AKP'nin izleyeceği politika, Türk siyasi yaşantısının da gidişatını belirler.
Tabi öncelikle seneye gerçekleşecek olan seçimler var.
Onlar da ilk adım mahiyetinde olacaklar...

Çok güzel tespitler yapmışsınız, bir kısmına ekleme yapmak istiyorum müsaadenizle.
BBP'nin milliyetçi kimlik ile muhafazakar kimlik arasında seçim yaptığı dönem rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu'nun "öldüğü" döneme rastlar.
Öncesinde BBP'nin taraf olma gibi bir tutumu/politikası kesinlikle yoktu.
Kabaca basit bir ayrıntı gibi dursa da, yaptığınız tespitlerin akışında oynamaya neden olacak bir durum.
AT
Kullanıcı avatarı
samtik

Dön Siyaset Politika